Dne 8. července 2021 v odpoledních hodinách proběhla v slavnostních prostorách Dolní komory Parlamentu ČR neobvyklá akce. Pod záštitou a s přítomností předsedy Sněmovny Radka Vondráčka zde byly lidskoprávní organizací LIGA LIBE, hájící práva statisíců českých vlastníků legálních soukromých zbraní, předána prestižní ocenění, tzv. Gold Liga, a to čtyřem nominovaným poslancům ze čtyřech parlamentních stran napříč politickým spektrem. Jde o ty, kteří byli na toto ocenění nominováni za svůj výrazný osobní přínos tomu, že pár týdnů zpět úspěšně Sněmovnou prošel klíčový návrh Senátu ČR ohledně novely Listiny základních práv a svobod, obsahující klauzuli o možnosti českých občanů „obrany se zbraní“.

Jak k tomu zde řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček:

“Dnes do Sněmovny zavítali zástupci organizace Liga Libe, aby poděkovali poslancům za podporu návrhu novely Listiny základních práv a svobod. Za dobu, co jsem ve Sněmovně, což je téměř osm let, byla aktivita Ligy Libe a jejich Petice za ústavní právo na držení zbraně tou nejmasovější a nejlépe zorganizovanou iniciativou s naprosto jasným vzkazem pro veřejnost: chceme zachovat bezproblémový legislativní stav a rozumný přístup v právu legálně držet zbraň. Zcela otevřeně jde o reakci na legislativu přicházející z Evropské unie, která z našeho pohledu nedává smysl. Chtějí nám tady zakazovat střelivo z olova, chtějí nám regulovat zbraně, což je nesmysl. My jsme na tom v tomto ohledu v podstatě lépe než Evropská unie a v Evropě by se měli učit od nás, nikoli naopak.”

Zlatou LIGU zde pak z rukou prezidenta lidskoprávní organizace LIGA LIBE Pavla Černého dostali Jiří Mašek (ANO), Pavel Blažek (ODS), Tomio Okamura (SPD) a Zdeněk Ondráček (KSČM). Jak k tomu Pavel Černý následně sdělil:

„To, že ze Senátu ČR do Sněmovny přišel legislativní návrh – a ta jej takto jednoznačně a nezpochybnitelně schválila, se asi ještě nikdy v historii našeho státu nestalo. O to více je pak cenné, že jde vlastně o návrh změny ústavy. O čem to svědčí? Především o tom, že text onoho „dodatku“ ověřeně koresponduje s potřebami naší společnosti a jeho účel je už více než zřejmý. Tedy, že naše racionální a nezpochybnitelná osvěta plně padá na úrodnou půdu a zákonodárci již dobře vědí, a to i navzdory kampani našich oponentů, že žádné hromadné vyzbrojování ani divoké přestřelky po ulicích zde po přijetí novely nenastanou. A toto jen přispěje k potvrzení a upevnění současného naprosto bezproblémového stavu. Jsem potěšen, že naši volení zástupci si tímto zjevně naplno začínají uvědomovat svou nemalou odpovědnost za bezpečnost každého našeho občana. A za to jim obrovský dík!“

Dodejme na závěr, že nyní bude o tomto Sněmovnou schváleném senátním návrhu znovu jednat Senát – a to v garančních výborech dne 14. července a zřejmě následně finálně hlasovat na plénu 21.-22. července.

Napsat komentář

%d