Vážení, poslední dobou nám někteří, zvláště v souvislosti nedávného užití zbraně proti lupiči na Plzeňsku, posílají více a více dotazů na téma „co mám dělat, když v sebeobranné situaci použiji s následkem zbraň?“ Zde níže kapitola z naší starší publikace Manuál obranné střelby 1 , která byla právě na takovéto momenty cílená – tedy co nejstručnějsí (protože to je pro vysoce stresující situaci nejúčelnější) „osnova řešení“. PS: když to do budoucna někomu třeba pomůže, budeme jen rádi…
Zajištění nutných úkonů po skončení situace
Je skutečně situace u konce?
Mnohokrát se stalo, že člověk který přečkal první vteřiny střeleckého střetnutí udělal fatální chybu když se zmýlil v odhadu ukončení situace. Např. předčasně opustil kryt, přecenil účinek zásahu protivníka apod. K co nejbezpečnějšímu ukončení střetnutí je třeba důsledně provést tyto úkony:

 1. Kontrola cíle. (sledování nehybnosti, polohy rukou, případné vypadlé zbraně atd.)
 2. Prodloužení vzdálenosti mezi vámi a útočníkem event. je li to možné a dosud se tak nestalo neprodlené zaujetí krytu
 3. Kontrola blízkého okolí (tzn. pokud jsem přežil útok tohoto soupeře aby mě dobrou mířenou ranou „neslovil“ jeho případný kolega.
 4. Uvědomění si stavu zbraně (taktické přebití- doplnění plné kapacity)
 5. Kontrola eventuelních vlastních zranění (o tom, že jste zasaženi,díky stressu a překotnosti situace nemusíte dost dobře vědět)
 6. Přivolání pomoci (kontakt policejních složek)
  Přesun a přibližování
  Tento krok je nutno podle specifik situace velmi zvážit. Bude výhodnější když se dostanete ke svému vozidlu a vzdálíte se z místa nebezpečí, nebo zaujímáte natolik dobrý kryt a máte ještě takovou zásobu munice abyste raději vydrželi do příjezdu policie? Také přiblížení k zasaženému soupeři může být problémem. Ze zákona jistě máte povinnost poskytnout, pokud to okolnosti dovolí, včasnou první pomoc, to ovšem neznamená lehkomyslným činem ohrozit svůj život. Vězte, že po tom co jste v posledních chvílích prožili budete obvykle v natolik rozrušeném stavu, že se můžete snadno dopustit významných taktických chyb. Pokud jste přivolali policii, věřte tomu že i rychlá zdravotní pomoc je na cestě. Váš neopatrný pokus o poskytnutí co nejvčasnějšího ošetření může také znamenat pád do smrtící pasti domněle těžce zraněného soupeře, či vystoupení z úkrytu přímo před zbraň jeho případného komplice.
  (PS: pokud to ale situace bez vašeho ohrožení umožňuje, měli byste se o nezbytnou první pomoc zasažené osobě pokusit…)
  Kontakt s policisty
  Pokud pod vlivem psychického tlaku nezapomenete zavolat policii a vyčkáte do jejího příjezdu, měli byste se na tuto situaci pokusit připravit. Při telefonátu je praktické oznámit:
  1) jak se jmenujete
  2) oznamte, že se střílelo
  3) kde se nalézáte
  4) váš popis, jak jste oblečen
  5) upozorněte, že máte zbraň
  6) neodpovídejte na otázky na které si nejste naprosto jistí odpovědí
  7) odpovědět „nevím“ je zcela legitimní
  Stále se přes prožité události neuchylte k ztrátě ostražitosti a občas kontrolujte okolí. Pokud je poblíž inkriminovaná útočná zbraň soupeře, nedotýkejte se jí v žádném případě rukou, jen ji nohou opatrně odsuňte z dosahu ležící osoby. Uvědomte si nyní také všechny podrobnosti jak se celá věc udála a ujasněte si všechna základní fakta o celé situaci pro pozdější výpověď.
  POZOR! Nevíte, jestli se nějak nezkreslily základní informace, než se radiostanicí dostaly k přijíždějící hlídce. Policisté mohou například vědět jen to, že se zde střílelo a že na místě jsou zbraně. Policejní práce je velmi rizikovou a v takový moment budou policisté zpravidla předpokládat vysokou míru nebezpečí. Vzhledem k tomu že budete pod velkým psychickým tlakem, až uvidíte policejní automobil řiďte se proto pokud možno podle následujících pokynů:
  1) zůstaňte stát poklidně na místě, až si budete jisti že je na místě policie, a bez odporu reagujte na její výzvy a povely
  2) v žádném případě se nerozeběhněte k přicházejícím policistům se zbraní v ruce a zdržte se jakýchkoliv prudkých pohybů
  3) ruce udržujte tak, aby na ně policisté dobře viděli, zbraň držte směrem do strany a směřující k zemi – na výzvu policie ji pomalu, takto mířící stranou, položte
  4) oznamte, že jste volal právě vy, upozorněte na doličné předměty (vaše a zbraň útočníka)
  5) požádejte případně o své případné ošetření, nebo převoz do nemocnice (i to dá čas na příjezd případného právního zástupce – viz dále…)
  Mějte na paměti, že jste pod vlivem stressu, možná plni hněvu a také že vaše schopnost zhodnotit situaci včetně časových souvislostí je může být velmi zhoršená. Cokoliv však už jednou uvedete ve výpovědi, lze pak těžko brát zpět. Proto už nyní, jako součást přípravy na řešení eventuelní sebeobranné situace, nelitujete prostředků na konzultaci s právníkem. Uvědomte si, že po bezprostředním ukončení sebeobranné situace může boj pokračovat usilím o přežití společenské a právní. Váš právník se stane jedním z nejdůležitějších průvodců situací po ukončení konfliktu a měli byste ho tak kontaktovat ještě před JAKOUKOLIV vaší výpovědí. Při výpovědi nespekulujte, pokud se rozhodnete odpovědět, pak pouze tehdy jste-li si jistí a odpovídejte stručně, neodpovídejte na dotazy, které nebyly položeny, i když si myslíte že by taková otázka mohla padnout. Pokud se cítíte nejistí nebo zmatení pak jasně sdělte, že už se prostě necítíte na další výpověď. Zdržte se jakýchkoliv osobních poznámek na stranu útočníků, které by se třeba týkaly jejich etnické, náboženské či sociální příslušnosti, případně jejich sexuální orientace. Krátce po situaci rozhodně nekomunikujte s médii…

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: