Vážení, je to za dveřmi…
Co? To, před čím naše Liga Libe mnoho let zpět už tolik varovala. Proti čemu burcovala jak střelce, rybáře a myslivce, ale i četné klíčové politiky – a to jak ty působící v ČR, tak i v Europarlamentu. Přichází prostě to, kvůli čemu jsme byli kdysi dokonce iniciátory těchto bez přehánění zničujících restrikcí prohlášeni za lháře, dezinformátory a zlomyslné šiřitele hoaxů – neb než byly tyto zákazy v Bruselu nevratně nachystány, nebylo třeba evropské občany, na které a jejich koníčky toto dopadne, nějak „zbytečně vyplašit“…
Pro ty méně znalé – zanedlouho už by měla nastat první, dávno již odklepnutá fáze, tedy začít platit zákazy olova tzv. „na mokřadech“. Což je bohužel dle (asi úmyslně) vágní definice Bruselu, doslova každá louže. Takže se to týká nejen třeba myslivců v lese, ale dle unijního výkladu i těch, co mají u své venkovní střelnice nějakou mokrou louku, či stružku. Zde a v mnohasetmetrovém pásmu kolem, dle požadavku EU, nesmí člověk nejen olověné střely užívat, ale dokonce sem takové střelivo byť jen „vnášet“, čili u sebe vůbec mít. Jak a kdo to už zakrátko bude kontrolovat a vymáhat, bůh ví…
Protože kolem tohoto se točily hlavní výtky ohledně těchto nových omezení EU, tedy především jejich nepřehlednost a obtížná vysvětlitelnost i praktická aplikovatelnost tohoto zákazu.
A tak z EU následně zaznělo: tak lépe to tedy zakázat všude, nejen na mokřadech… A vzápětí se tenhle geniální cíl z chytrých hlav bruselských úředníků začal pomalu, ale jistě uskutečňovat, tedy zákazy kompletní a plošné – které jsou už nyní bohužel naplno rozjeté (pozn.: viz zde, kde jsme o tom pár dní zpět psali https://www.facebook.com/LIGA.LIBE/posts/pfbid028HGXXpJzEDaiWBihFBHYZ1tPHo3JgNKw36qSmsaZoaRw4EsopqgAxjZDki6pBpiZl).
Co se proti tomu dá dělat? No, bude to obtížné. Jak jsme psali, mnohem obtížnější, než to bylo u zákazové zbraňové směrnice EU, protože zde „u olova“ se po vyhlášení už nic v členských zemích ještě neschvaluje v rámci jejich parlamentů – a tak už moc není prostor, jako to bylo u zmíněných zbraní, to nějak změkčit, přizpůsobit (nechceme říci přímo „ošvejkovat“).
Ale to není důvod, nedělat proti tomu nic – a my, coby LIGA LIBE – Petice proti nesmyslným zákazům legálních obranných prostředků jsme proti tomu v minulosti dělali vskutku nemálo (viz https://ligalibe.cz/o-nas/mame-za-sebou/ a https://ligalibe.cz/aktuatity/ ).
Nejméně je v plánu, až bude ten pravý čas a zákazy dorazí „do republiky“, odevzdání v tomto duchu naší více než statisícové petice (do které jsme též protest proti nesmyslným zákazům olova před lety více než prozřetelně vložili). A pak tlak na vládu – a též i Ministerstvo životního prostředí, co má právě toto, tedy i praktickou aplikaci těchto zákazů přímo v gesci (pozn.: bohužel, zde není ani za kým ani nyní jít, protože ministr zde nebyl, po odchodu bývalé ministryně, ještě ustanoven…).
Prostě, bojujme proti tomuto dále. Jde totiž o hodně. Finální, kompletní zákazy by byly likvidační nejen pro ty, co provozují střelecké sporty s užitím brokovnice, malorážky či i jen vzduchovky. A bez olova též myslivost by už nebyla nikdy taková, jaká je nyní – když zmíníme jen nedostatečnou ranivost všech brokových náhražek za olovo či vysokou odrazivost a nebezpečnost neolověných projektilů.
Dělejme proti tomu tedy vše možné. Co jen půjde. Zkusme to zastavit… Nedejme se!!!

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: