Neuvěřitelné. Vždyť složili přísahu. Elitní instruktor Černý k dění v USA

19.7.2022 12:23 odp.

„Neuvěřitelné,“ komentuje elitní policejní instruktor Pavel Černý zásah, tedy spíše jeho absenci v texaském Uvalde, kde střelec zabil v uzavřené místnosti 19 dětí a učitelku, zatímco policie stála venku a dokonce bránila těm, kdo chtěli jít dovnitř ve vstupu. A dezinfikovala si ruce. „Kdy by měli riskovat své životy, když ne nyní…“ táže se.

Neuvěřitelné. Vždyť složili přísahu. Elitní instruktor Černý k dění v USA
Foto: O.K. strana
Popisek: Mgr. Pavel Černý

hlasovalo: 23209 lidíTexas, Uvalde. Další masakr v USA ve škole. Tentokrát ale mnohem nepochopitelnější a snad ještě díky okolnostem tragičtější, než obvykle. První policisté totiž na místo dorazili už zhruba tři minuty poté, co útočník vnikl do školy. A dalších zhruba 77 minut strážci zákona poté nečinně vyčkávali, zatímco vrah v zabarikádované třídě dál zabíjel. Útočník tak postřílel 19 dětí a dvě učitelky, než policisté vtrhli do třídy a zabili jej. Na záběrech je mj. vidět, jak se ozbrojený strážce zákona v neprůstřelné vestě a helmě zastavuje na chodbě, aby použil dezinfekci na ruce.

Co vůbec k výše zaznělému říci? Asi nejen to, že osadit školy cedulkami Gun Free Zone, tedy zakázat zde spořádaným a bezúhonným občanům vstup s jejich legální soukromou zbraní, vraždícího maniaka rozhodně nezastaví. A jen zabrání lidem se bránit v situaci, kdy je policie ještě daleko (a zde navíc, paradoxně, byla blízko – ale žel k ničemu…). Pak také o tom, že občanům po takovémto fatálním selhání bezpečnostních složek vykládat, že „oni zbraně nepotřebují, když od zajištění bezpečí je tu přece policie“, je tak nějak mimo mísu…

Prostě to, co se stalo v Texasu v té škole, je fakt až neuvěřitelné. I když se říká, že „po boji je každý generál“ (zde vlastně tedy k tomu boji ani skoro nedošlo či opravdu už pozdě), je ta sotva jen uvěřitelná a trestuhodná nečinnost tamních policistů opravdu tristní. A to nejen proto, že asi tam bezpochyby budou strážci zákona skládat přísahu, která bude asi znít podobně, jako u naší policie, tedy „že dotyčný je ochoten v rámci ochrany veřejnosti i položit svůj život“.

Pro mě je to překvapivější vše popravdě než pro jiné lidi – protože jsem nejen podobnou erudici, tedy jak se má ohledně taktiky a příslušných opatření v podobných případech, masového vraždění (zvláště pak na školách, kde jsou ohroženy životy těch nejvíce bezbranných, čili dětí) postupovat, ale i z hlediska toho, že jsme sami dle podobných metodik některé takové projekty realizovali a do praxe zaváděli.

Ukázky ZDE a ZDE:

V takovém konkrétním případě, kdy je naprosto jasné, k čemu došlo a co se děje (viz střelba a křik), má jít o co nejrychlejší „chirurgický řez“, tedy co nejbleskovější eliminaci té osoby, která tam už zjevně vraždí děti. Neodkladnost takového zásahu je pak absolutní, dokonce se v takových momentech ani neposkytuje první pomoc zraněným při postupu budovou. A to k jedinému, primárnímu cíli – toho vraždícího šílence stůj co stůj „sundat“. A každá prodlená minuta znamená další zmařené nevinné životy – proto se do takové akce musí policisté (míněno už ti první na místě) pustit  i s omezeným, nespecializovaným výcvikem, či i bez třeba balistické ochrany. Ve hře je v podobné situaci totiž mnoho. Kdy by měli riskovat své životy, když ne nyní… Ne?

Pavel Černý je elitní policejní instruktor se zkušenostmi s výukou policistů a jiných ozbrojených sil z celého světa.

1 comment

  1. Šílené… Tento článek by si měli pozorně přečíst ti všichni spoluobčané, kteří jsou proti zbraním, proti zbraním v rukou civilistů. Ti všichni, kteří tvrdí že zbraně patří pouze a jen do rukou Policie. Tady názorně vidíme, jak ona Policie reaguje. Tím spíše v USA, kde z důvodu politicko-rasové korektnosti nemůže policie zasáhnout proti šílenému střelci, protože „Co kdyby to byl nááhodou černoch?“, jak bylo uvedeno v konkrétních novinách v USA….

Napsat komentář

%d