Vážení,
jak všichni asi sledujeme, v minulém údobí v USA zásadně přibylo případů tzv. masové střelby. Někdo prostě vezme zbraň, krátkou či dlouhou (včetně těch mediálně démonizovaných, vlastně sportovních pušek AR15, které pak označují „za útočné“) a z nějakého důvodu udělá strašné rozhodnutí – a prostě začne střílet po lidech kolem. Nezřídka i na školách, apod. Ale také v supermarketech a vůbec tam, kde se vyskytuje velký počet lidí. Bezbranných lidí. Obvykle jde o záměrně vybraná místa, označených tabulkou Gun Free Zone. Tedy tam, kde je občanům oficiálně zakázáno mít u sebe zbraň (legální soukromou) – a kde je tak útočníkovi jasné, že se prakticky s jistotou nesetká se žádným odporem a bude moci vraždit lidi potřebně dlouhý čas, vlastně až do příjezdu policie (která doráží zpravidla, až když už nemá dotyčný ani co, míníme nesené náboje, střílet – a též, často již sám ukončí život svou vlastní rukou…). Prostě shrnuto, zákona dbalý občan, co by mohl takového útočníka se svou zbraní případně zastavit, takové cedulky respektuje (chtíc, nechtíc – už jen proto, že by z tohoto důvodu o právo a možnost legálně mít a nosit zbraň přišel), zatímco vraždící šílenec, kriminálník či dokonce terorista rozhodně ne. Pro takové lidi je vlastně podobná cedulka s napsaným (pro nás velmi hloupým a iracionálním) zákazem jakýmsi darem a nemalou výhodou…
Nutno též poznamenat, že nemalá část takových činů je způsobená zbraněmi nelegálními – ale i žel zbraněmi, co pozdější pachatel takového hrozného činu nabyl naprosto legálně. No a většinou (či skoro vždy) jde v takových případech (pro nás nepochopitelně) o lidi, kteří by například v České republice zbrojní průkaz rozhodně nedostali – a tím i k legální soukromé zbrani. Prostě, následně se zjistí, že takový dotyčný je duševně nemocný, narkoman, či měl již dokonce problémy se zákonem, atd. Čím to? Tedy, proč se za oceánem může taková osoba, která by v u nás ČR neměla šanci si ofiko kopit zbraň, se souhlasem státu ozbrojit? Odpověď na toto v následných řádcích…
V USA mají teoreticky dokonalý systém pro kontrolu žadatelů o zbraň, takzvaný NICS (National Instant Criminal Background Check System), který umožňuje provádět prakticky okamžité (či do několika dní) prověrky žadatelů o zbraň, prověřují se většinou věci dané zákonem Gun Control Act z roku 1968 (https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_Control_Act_of_1968…), tedy trestní bezúhonnost (mnohem přísnější než zde, na zbraň ztratíte nárok do smrti, pokud máte pravomocné odsouzení za zločin s možnou trestní sazbou přes jeden rok), užívání drog či jiných zakázaných substancí – nikoliv alkoholu, jste nelegální migrant, máte přestupek za domácí násilí, jste prohlášeni za duševně choré – soudem – či jste byli v psychiatrickém zařízení, plus takové speciality, jako dishonorable discharge z armády či jste se vzdali svého občanství USA. Zavedla ho Clintonova administrativa. Potud dobré a v podstatě se jedná o podobnou věc jako je naše prověřování bezúhonnosti a spolehlivosti. Nicméně, ten systém má několik zcela školáckých chyb.
V první řadě fikce souhlasu, pokud není prověrka dokončená do tří dnů, teoreticky by tím měly být příslušné organizace motivovány k rychlejšímu průběhu, ale spíš to dopadá tak, že zbraň dostanete, i když na to nemáte právo. Navíc bývá i problém se zasíláním dat do NICS, víceméně to není povinné, to platí hlavně pro přestupky na poli domácího násilí či mentální nemoci (https://indianexpress.com/…/us-gun-violence-background…/ – zde to samozřejmě svádějí na „gun lobby“, ale to dělají se vším, co nefunguje či jim nevyhovuje). Dále, a to je zdaleka nejhorší, se nijak nepostihuje lhaní ve formulářích. Dle zákona gun control act musíte vyplňovat formuláře (do vzniku NICS se často ani neověřovala pravost odpovědí) a ty jsou tzv. „federal forms“, a lhát v nich je federální zločin. Nicméně za lhaní, i když prověrka v NICS prokáže, že vaše odpovědi jsou lživé, se prakticky vůbec nepostihuje. Takže je pro neoprávněné osoby výhodné to zkoušet. Teoreticky mohou zkoušet znovu a znovu, dokud jejich prověrka není dokončena za 3 dny a neaplikuje se fikce souhlasu (samozřejmě, mnohem, mnohem jednodušší je jít si pro zbraň na černý trh…) (https://www.washingtonpost.com/…/lying-buy-gun-fear…/) Navíc krom toho to vypadá, že i když jste v hledáčku FBI, tak vám FBI může schválit prověrku (FBI NICS spravuje). A bohužel to vypadá, že není v USA odnikud vůle to spravit, tedy především začít postihovat za lhaní ve formulářích a zajistit úplnost záznamů (povinnost pro místní organizace či psychiatrická zařízení hlásit data o přestupcích, pacientech apod.). Objevují se sice věci jako „Fix NICS act“ (Zákon k opravě NICS), ale ty nikoho moc nezajímají. Třeba tenhle leží v kongresu už 5 let (https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-bill/4477) Nevypadá to, že by byla vůle to řešit. Demokratům to vyhovuje, protože na tom můžou stavět svoje návrhy na zákaz zbraní („systém nefunguje, kontrola zbraní není dostatečná, takže je všechny zakážeme“) a republikánům je to podle všeho buď jedno, nebo jim to taky vyhovuje, protože „Jediná prověrka, kterou potřebuji, je druhý dodatek, SHALL NOT BE INFRINGED“. Takže zde je bohužel vina na obou stranách. Na druhou stranu, republikáni aspoň nechtějí spořádaným lidem brát možnost sebeobrany…
Závěr? Prostě znovu a znovu si připomínejme: buďme opravdu rádi za to, kde žijeme a za naše bezproblémové a funkční „zbraňové zákony“. Míněno dostatečně přísné, aby se opravdu zbytečně k legálním zbraním nedostávali nějací závadoví a nezpůsobilí lidé – ale zároveň dostatečně respektující právo na to, aby každý spořádaný bezúhonný občan, který o legální zbraň (či zbraně) stojí, si mohl po splnění poměrně náročných požadavků zbraň nejen pořídit, ale také ji (je) dle svého uvážení případně i nosit (což je mimochodem v USA v mnoha státech obrovský problém). A zjevně to u nás funguje. Nikdo po nikom po ulicích (či dokonce ve školách) nestřílí a jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa. Chraňme si proto tento stav ze všech sil, a to nejen tím námi loni prosazeným ústavním dodatkem, ne?
