První jarní den 2022, to je 80. výročí závěrečného osudového boje posledního z pověstných Tří králů v nerovném boji na Prašném Mostě s německou přesilou.

A zde tedy k tomuto náš už dlouho slibovaný film o Václavu Morávkovi. O doslovném černém snu pražského Gestapa. O jednom z vůbec nejhledanějších osob nejen v tehdejším Protektorátu, ale i celé Němci obsazené Evropě. O legendárním odbojáři, který pod upravenými oděvy, s ustřiženými kapsami s sebou nosil ve speciálně vyrobených pouzdrech na tu dobu hotový arzenál. Tedy dvě pistole a doslovné kopce náhradních zásobníků, což mu dávalo zdaleka větší šance boje s německou přesilou. A této výhody využíval dosyta. Tedy více, než by si jeho protivníci přáli…

Tento snímek, který má přispět k všeobecné a zasloužené osvětě o člověku, jehož činy překonávají i některé z těch nejdivočejších akčních filmů, je jakýsi mixem praktických testů, konfrontovaný s poznatky historiků a dobovými zdroji. Jak to třeba tehdy vlastně mohlo být – a prostě si to zkusit na střelnici. Například téma Morávkových pistolí, jeho způsobu střelby a okolností, jak se vlastně udály ony jeho památné přestřelky s příslušníky Gestapa. A moc doufáme, že to zaujme a bude se líbit…

PS: velké díky mnohým, co se na tomto s námi podíleli, především to Jiří Košař, Martin Safír Rubín, Karel Polata a Iniciativa A.

Též díky to Zdeněk Ležák za využití komiksu Tři králové…

Film zde

1 comment

  1. hezké,ale my budeme potřebovat ještě něco- Boj poté-prostě už teď se musí každý Čech začít učit,jak zabít okupanta a zničit jeho tank.

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: