Vážení,
zrovna asi ne moc lidí zaznamenalo, že od včerejška došlo k jedné, sice malé, ale docela příjemné změně zákona o zbraních. Jde o rozsahem velmi stručnou novelu, která byla schovaná v jinak obrovském předpise (zákon č. 261/2021 Sb.), který byl schválen v loňském roce a týkal se různých (někdy lepších, někdy nepříliš dobrých) změn v oblasti eGovernemnetu. Pokud jde o zbraně, tak ale výsledek novely je vysloveně pozitivní. Došlo totiž k úplnému odstranění limitu 16 Joule úsťové energie u plynových zbraní.
Od 1. února tedy máme plynové zbraně jen v kategorii D (tzn. vzduchovky, PCP zbraně a zbraně na CO2 do ráže 6,35mm a pak ještě paintballové zbraně bez omezení ráže), a pak v kategorii C-I (tj. plynové zbraně nad 6,35mm). Zcela tedy padá to, že doposud byly plynové zbraně s úsťovou energií nad 16 Joule zařazeny do „plnotučné“ kategorie C.
Nově si lze tedy pořídit i výkonnou vzduchovku či PCP větrovku v ráži do 6,35mm včetně bez ohledu na úroveň úsťové energie jako zbraň kategorie D. U zbraní s ráží nad 6,35mm bude ovšem sice nutné ono ohlášení policii (stejně jako od loňska u flobertek nebo poplašňáků), ale není zde nutný zbrojní průkaz. Pokud někdo měl zaregistrovanou výkonnou vzduchovku či větrovku jako kategorii C, tak by se mu měla změna provést automaticky – tzn. že zbraň do ráže 6,35mm automaticky „vypadne“ z registru a zbraň nad ráži 6,35mm se automaticky převede do kategorie C-I (ale evidovaná jako kat. C-I bude nadále).
U paintballek, airsoftek a podobných legrácek (např. T4E zbraně) se nic nemění, u nich se i nadále nepočítá ani energetický limit ani ráže, musí se ale jednat slovy zákona o „plynové zbraně konstruované pro vystřelování neletální střely určené pro výcvikové, sportovní nebo rekreační účely“.
Se změnou kategorie výkonných vzduchovek souvisí ještě jedna novinka – tím, že se nebude jednat o zbraně kategorie C, ale o kat. C-I nebo D, tak by mělo být nově možné s takovými zbraněmi legálně střílet I MIMO SCHVÁLENOU STŘELNICI. Samozřejmě při splnění dalších podmínek zákona, především tedy při dodržování povinnosti zajistit, že střelbou nebude ohrožován život, zdraví, majetek nebo veřejný pořádek (tak prosíme, ať hned někdo neudělá nějaký průšvih, ufff). Ale jde zde o skutečně průlomovou změnu, pokud jde například o to, aby se u nás mohla například začít rozvíjet disciplína Field Target!
Aby těch pozitivních zpráv ale nebylo náhodou moc, tak si samozřejmě připomeňme, že nad námi pořád visí (a už se hodně kýve!!) Damoklův meč zákazu olova. A zákaz olova by zrovna v případě vzduchovek a větrovek byl velký problém…
Takže, bojujme dále. Nedáme se, ne?

1 comment

  1. Patří flobertky ráže 9 mm do zbraní C1 nebo je nutný zbrojní průkaz?
    A jak je to se střelivem do těchto zbraní?

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: