To tu ještě nebylo, aby v jediný den „velká ústavní trojka“: senát, sněmovna i vláda, přijali výzvu některé občanské platformy, a už vůbec výjimečné je, že se jedná o výzvu reprezentující téměř milionu občanů, a to z velké části organizovaných prostřednictvím zájmových svazů.

Občané si nepřejí plošný zákaz olova, protože ekologické náhražky „neodporující fyzikálním zákonům“ prostě neexistují. Protestující jsou přesvědčeni, že snaha EU agentury ECHA je „vyháněním malého čerta, kterého staletí známe, velkým ďáblem, jehož neznáme vůbec“.

I když se blíží volby, a stoupá ochota politiků „bavit se s občany“, přesto se jedná o pozitivní signál, že nejvyšší orgány a ústavní činitele zajímají obyčejné starosti lidí. Nebo, že by se tu rodilo další předvolební téma?

image003image004image005image006image007image008image009image010

Předání výzvy proběhne ve čtvrtek 17. ledna dle následujícího programu:

11:15 hod předseda Senátu Jaroslav Kubera osobně převezme protestní výzvu z rukou zástupců svazů, spolků a petentů z řad střelců, myslivců a rybářů.

Při této příležitosti navíc seznámíme Jaroslava Kuberu s tzv. „Petici proti odzbrojení„, kterou již v minulém roce podepsali osobně premiér Andrej Babiš, předseda sněmovny Radek Vondráček i prezident Miloš Zeman (fotogalerie zde). Tato rok stará petice v sobě už mj. zahrnovala prozíravě právě i téma olova: „protestujeme proti zákazu používání osvědčeného a nenahraditelného olova ve střelách palných zbraní“.

Pro média je nutná akreditace prostřednictvím tiskové tajemnice senátu – Eva Davidová, davidovae@senat.cz,  tel. 732 14 29 54. Předání výzvy a následné tiskové prohlášení se bude konat na Sekretariátu předsedy Senátu, Valdštejnský palác, vstup přes recepci A z ul. Valdštejnská.

13:00 hod. předání protestního dopisu vládě na Úřadu vlády ČR, Strakova akademie.

Výzvu z rukou protestujících převezme gesčně příslušný ministr životního prostředí vicepremiér Richard Brabec nebo Dr. Štěpán Černý (ředitel Odboru koordinace evropských politik).

15:30 hod. předseda sněmovny Radek Vondráček ve sněmovně osobně převezme protestní výzvu z rukou zástupců protestujících.

Dále bude výzva doručena:prezidentovi ČR, Bezpečnostní radě státu vlády ČR, Evropské komisi a Evropské agentuře pro chemické látky (ECHA), která je původcem pobouření občanů tím, že vloni ve své závěrečné zprávě doporučila plošně zakázat olověné střely i rybářská olůvka. (více zde)

Dle protestujících je zpráva ECHA neobjektivní, nekvalitní a v některých závěrech dokonce vyloženě nepravdivá. Podrobné argumenty jsou součástí výzvy v příloze.

 

Mediální zajímavosti

Politici dostanou „koule“ jako praktický důkaz


Protestující předají ústavním činitelům olověné střely z bitvy u Slavkova jako hmotný důkaz, že ani po dvou stoletích v zemi se olovo „nerozpustilo“, zapouzdřilo se krustou, a neuvolnilo škodliviny do přírody. Předem zdůrazňujeme, že se jedná o mírumilovný čistě praktický důkaz našich argumentů, a v žádném případě není záměrem ani žádný symbolický podtext ani mediální zkratka „posílání náboje politikům“ (Podrobnosti zde).

Sportovní zajímavost – vystřílela 200 milionů, a je zdravá

Známá slovenská bronzová olympijská mistryně v brokové střelbě Danka Barteková www.dankabartekova.com , držitelka mnohých medailí z mistrovství světa během svojí kariéry vystřílela přinejmenším 200 000 000 olověných broků, a přitom oficiální zkouška na přítomnost olova v krvi neprokázala ani náznak zvýšené koncentrace olova.

A to byla Barteková „vystavena expozici olova“ celkem 20 let, vystřílela v průměru 20 tisíc nábojů ročně (což činí při průměrném obsahu náboje cca 518 kusů broků právě uvedených 200 milionů broků).

Bez olova sportovní úspěchy našich střelců a biatlonistů skončí

Na příkladu Danky Bartekové je vidět zcela lichý a falešný argument ECHA či úředníků Evropské komise, že: „přece chráníme i vaše zdraví, vás střelců“.
My nestojíme o žádnou ochrannou ruku úředníka, my jsme přesvědčení, že olovo je známým a osvědčeným materiálem, a ve svém důsledku i ekologicky méně škodlivým než případné náhražky.

Při zavedení plošného zákazu olověného střeliva prakticky mj. skončí úspěchy našich (i evropských) střelců včetně biatlonu, protože nebudou mít šanci konkurovat náhražkami kvalitnímu tradičnímu olověnému střelivu mimoevropských šampionů. Výjimku na olovo totiž nemá mít dokonce ani policie, pouze armáda.

Zajímavosti z pohledu profesionálního archeologa

Olovo bylo známo a využíváno už v době bronzové a to jak samostatně, tak ve slitinách. Olověné artefakty patří k vůbec nejlépe zachovaným kovovým předmětům, které archeologové nalézají, samozřejmě s výjimkou zlata, které odolává zubu času ještě lépe. Velmi zajímavé jsou v tomto směru např. kykladské olověné plastiky, datované více než 2000 let př. n. l. Z našeho území si leckdo vybaví známé nálezy olověných křížků a lunic z doby Velké Moravy, na nichž se detailně zachovala i jemná reliéfní výzdoba. Dobře zachované olověné střely (někdy s železným jádrem) nacházíme také na místech bojišť husitských válek. V éře novověkých zaoceánských plaveb byly olověné slitky ve velkém množství převáženy z amerických kolonií do Evropy, přičemž během plavby sloužily současně jako lodní zátěž. Tyto slitky jsou dnes nalézány při výzkumu vraků potopených lodí a i po staletích pobytu v mořské vodě jsou velmi dobře zachované, leckdy včetně odlitých nápisů či vyražených značek na povrchu, které udávají jejich původ a hmotnost. Olovo se tedy po těch staletích neuvolnilo ani do agresivní slané vody! V souvislosti s novověkou velko-těžbou olova je nutné zmínit Francouze jménem Asa Breton, ve své době dominantního těžaře olova, žijícího v letech 1710 – 1821. Tento pán nejprve dlouho sloužil v armádě (kde bylo v této době běžné při nabíjení zbraně držet olověnou střelu v zubech) a poté se po zbytek života věnoval prospektorství a těžbě olova v oblasti Louisiany a dnešního státu Missouri. V celém období těžby olověné rudy opravdu ve velkém byl velmi často ve styku s olověnou rudou a s přímou tavbou olova. Přitom se dožil onoho úctyhodného věku 111 let.

Husité by se obraceli v hrobě

Je známá věc, že naše země dala světu slovo „pistole“ (z husitského píšťala).

Ano, olověné střelivo se u nás používá minimálně 600 let od husitských válek. Naši hrdí předkové Husité by se však snad museli „obracet v hrobě“ při četbě zprávy EU agentury ECHA.

 

Mediální pokrytí předání protestní nóty Ligy Libe za téměř 1 000 000 občanů ve věci zákazu olova

3 comments

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: